Ретинол – це один з найбільш популярних та досліджених активів у сучасній косметології. Він часто буває присутнім у складі сироваток, кремів, лосьйонів, масок і багато жінок щиро полюбили цей актив за його позитивний вплив на шкіру. Але навколо використання ретинолу влітку досі існує багато міфів і пліток, які варто спростувати. Правила користування ретинолом влітку - головна тема цієї статті.
Що таке ретинол та його переваги
Він входить до групи ретиноїдів, які є популярними через здатність стимулювати оновлення клітин шкіри, зменшувати глибину зморшок, освітлювати пігментацію та боротися з проявами акне. Механізм дії ретинолу (похідної вітаміну А) полягає у тому, що ця речовина проникає у глибокі шари епідермісу та активізує рецептори ретиноєвої кислоти. Цей процес прискорює клітинний обмін, стимулює виробництво колагену та еластину, а також нормалізує роботу сальних залоз.
Косметична промисловість використовує ретинол у різних формах та концентраціях, залежно від типу шкіри та бажаного результату. Завдяки широкому спектру властивостей, ретинол допомагає покращити текстуру шкіри, зробити її більш гладкою та сяючою, зменшити видимість пор, покращити тон обличчя та зменшити прояви ознак старіння. Проте не забувайте, що цей компонент досить активний і потребує обережного використання, особливо влітку, про що ми поговоримо далі.
Ризики використання ретинолу у теплу пору року
Ретинол, без сумнівів, є могутнім союзником у боротьбі за молодість та красу шкіри. Але не забувайте, що його застосування у сонячну погоду вимагає особливої обережності. Висока температура, підвищена сонячна активність та вологість можуть посилити чутливість шкіри до ретинолу. Це як наслідок збільшує ризик виникнення небажаних реакцій. Розуміння особливостей ретинолу та дотримання правил користування дозволить вам насолоджуватися перевагами ретинолу, не ризикуючи здоров'ям своєї шкіри.
Сухість та лущення шкіри
Однією з функцій ретинолу є нормалізація роботи сальних залоз. Тому у деяких випадках на початку використання він може тимчасово зменшити вироблення шкірного сала, себуму. Це може сприяти сухості, особливо влітку, коли шкірі потрібне додаткове зволоження. Ретинол активізує оновлення клітин шкіри. Тобто верхні шари шкіри, які природно захищають її від втрати вологи, стають тоншими. Влітку, коли шкіра і так в стресовому стані від зневоднення через високі температури та потовиділення, це пришвидшене оновлення може призвести до активнішої втрати вологи, ніж зазвичай. Тому при використанні ретинолів не забувайте про додаткове зволоження шкіри обличчя.
Подразнення та почервоніння
Ще одним з побічних явищ при використанні ретиноїдів влітку може бути підвищена подразливість шкіри. Адже потоншений ороговілий бар'єр робить шкіру більш чутливою до негативних чинників зовнішнього середовища, особливо високих температур та сонця. Вони прискорюють і без того активну втрату вологи через шкіру. Також залишки деяких форм ретиноїдів на обличчі під впливом сонця можуть видозмінюватись і перетворюватись на агресивні сполуки і викликати подразнення на шкірі.
Фоточутливість та ризик опіків
Ретинол робить шкіру більш чутливою до сонячного випромінювання. Сонце саме по собі може сушити шкіру, а в поєднанні з ретинолом цей ефект посилюється. Під дією сонячного світла залишки косметики з ретиноїдами на поверхні шкіри розпадаються, стають неефективними. Інколи вони можуть розпадатися на інші речовини, які здатні викликати чутливість до ультрафіолетових променів. Ретинілпальмітат — це популярний ретиноїд, який показує гарний ефект у косметології, але розпадається на шкідливі сполуки на сонці. Згідно з результатами досліджень під впливом сонця (особливо ультрафіолету) ретинілпальмітат може утворювати вільні радикали - ці молекули викликають пошкодження клітин шкіри та ДНК. Як наслідок це може викликати навпаки прискорене старіння шкіри. Тому важливо використовувати всі продукти з ретинолами: ретинол, ретиналь, ретиноєву кислоту та ефіри ретинолу на ніч, а зранку добре вмиватися.
Ми вже добре знаємо, що ретиноїди пришвидшують поділ клітин і в момент їх використання нижній шар з живих клітин стає товстішим, а верхній роговий шар потоншується. Що таке роговий шар? Це фізичний барʼєр для ультрафіолетового випромінювання, який трохи зменшує проникнення шкідливих ультрафіолетових променів до живих клітин. Тому косметологи, естетисти, дерматологи радять під час курсу ретиноїдів ретельніше захищати шкіру від сонця.
Порушення бар'єрної функції шкіри
Ретинол може тимчасово порушити захисний бар'єр шкіри. Адже він його потоншує, проникає через нього і впливає на нижні шари епідермісу. Це робить шкіру більш чутливою до зовнішніх факторів, таких як сухе повітря, вітер та забруднення пилом. Влітку ці фактори більш агресивно впливають на обличчя, тому порушений бар'єр шкіри може призвести до втрати вологи та сухості.
Як правильно використовувати ретинол влітку: поради експерта
Як отримати від ретиноїдів користь і при цьому не наражати свою вроду на небезпеку? Косметологи розробили ряд заходів, які беруть ретиноїди під повний контроль і допомагають безпечно дбати про свою красу навіть влітку.
5 правил використання ретиноїдів влітку:
- форма ретиноїдів;
- очищення обличчя;
- сонцезахисні засоби;
- поступове введення;
- додаткове зволоження.
Підготовка шкіри до ретиноїдів
Як правильно підготувати шкіру до ретиноїдів? Починайте використання ретиноїдів з консультації у косметолога. Опишіть йому особливості вашої шкіри. Варто на початку введення ретинолу тимчасово відмінити всі косметичні засоби з кислотами, пілінги, щоб зменшити подразливий вплив на шкіру. Не поєднуйте нанесення косметичних засобів, які містять вітамін С, бензоїл пероксидом та AHA/BHA кислотами хоча б у період знайомства. Розносьте засоби на різні пори дня. Якщо побачите, що шкіра спокійно реагує на ретинол, то можна спробувати поєднувати засоби. Ретельно очищуйте обличчя від залишків іншої косметики, щоб мінімізувати негативні наслідки.
Вибір концентрації та форми ретинолу
Знайомство з ретиноїдами завжди починайте з низьких концентрацій, поступово збільшуючи їх. Адже все ж є частина людей, яким ретинол не підходить взагалі, так ви мінімізуєте можливі побічні ефекти. Часто виробники виготовляють косметичні засоби з різними концентраціями. Наприклад, у Jole Cosmetics є Сироватка для обличчя з ретинолом Jole Retinol Serum з концентрацією ретинолу 0,225%, Сироватка з ретинолом 0,5% та Сироватка з ретинолом 1%. Так ви можете максимально м'яко привчати шкіру до ретинолу без зайвого ризику.
Частота та період використання ретинолу
Потрібно поступово збільшувати частоту використання, починати з 1-2 разів на тиждень. На початку знайомства з ретинолом може виникнути лущення, почервоніння, легке подразнення шкіри або пощипування при нанесенні. Це нормально, це ознака того, що працює засіб. Якщо подразнення поступово не проходить або посилюється, необхідно скоротити частоту використання, дати шкірі більше часу на адаптацію до ретинолу.
Як довго можна користуватись ретинолом? Якщо шкіра адаптувалась і гарно реагує на ретинол, то можна користуватись цими засобами постійно, без перерв, щоб не втратити досягнутого ефекту.
Захист від сонця – обов'язковий етап!
Косметологи радять наносити косметичні засоби з фотонестабільними ретиноїдами (ретинол, ретиналь) ввечері, щоб уникнути їх розпаду під впливом сонця. Для уникнення плутанини краще всі ретиноїди використовувати лише увечері, так ви точно убережете обличчя від негативних реакцій.
Установіть для себе за правило вранці обов'язково змивати залишки ретиноїдів з обличчя перед виходом на вулицю. На вашій полиці повинні стояти потужні сонцезахисні креми, з високим ступенем SPF-захисту, щоб захистити шкіру від ультрафіолету та зменшити ризик пігментації.
Зображення: Як працює сонцезахисний крем для обличчя
Догляд за шкірою після застосування ретинолу влітку
Літній догляд потребує більш інтенсивного зволоження, ніж в інші пори року, тому додатковий зволожувальний крем не завадить. Використовуйте зволожувальні засоби для підтримки рівня насичення шкіри вологою та запобігання сухості, додайте крем з гіалуроновою кислотою для тривалого зволоження та утримання вологи в шарах шкіри. Також варто додати у свій догляд пом'якшувальні та загоювальні активи: ніацинамід, центеллу, бісаболол, які компенсують подразливу дію ретинолу. Ці інгредієнти разом з іншими активами включені до складу сироваток з ретинолом Jole.
Альтернативи ретинолу на літо
Що робити, якщо ретиноїди не підходять? Або, наприклад, ви вагітні або годуєте грудьми, тоді вам заборонено використовувати ретиноїди. Якщо все ж ви потрапили в невелику групу людей, яким ретиноїди не підходять, не варто засмучуватись. Вони не є єдиним рішенням. Для тих, хто шукає більш м'які способи боротьби зі старінням, акне та іншими проблемами шкіри ми пропонуємо ряд ефективних альтернатив. Ці інгредієнти дають подібний ефект без потенційних побічних ефектів, таких як подразнення, почервоніння та лущення, які часто супроводжують використання ретиноїдів. Розглянемо світ ефективних та безпечних альтернатив, які допоможуть вам покращувати стан шкіри без компромісів для її здоров'я.
Безпечні альтернативи ретинолу:
- бакучіол;
- ніацинамід;
- пептиди;
- антиоксиданти та ін.
Ці компоненти можуть бути головними активами сироваток, кремів для догляду за обличчям.
Загалом, якщо ваша шкіра добре реагує на ретинол, то не варто виключати його зі свого догляду у періоди з високою сонячною активністю. Користуйтесь нашими порадами, щоб правильно і з користю поєднати ретинол і сонце. Використання ретиноїдів на ніч, обов'язковий сонцезахист вдень, додаткове зволоження - це запорука безпечного використання ретиноїдів влітку.
Більше про сонцезахист можна почитати у статті "7 помилок у користуванні кремом з SPF".