Автор: Вікторія Жоль,
косметолог-естетист, співзасновниця бренду Jole
Косметика для омолодження націлена на боротьбу з віковими змінами шкіри. Вона містить компоненти, що стимулюють вироблення колагену, еластину та гіалуронової кислоти, зменшують глибину зморшок, освітлюють пігментні плями, підвищують пружність та еластичність шкіри, надаючи їй більш молодий та свіжий вигляд.
Як працює косметика, що омолоджує
В цій статті ми розглянемо, які є основні види антивікових засобів, як вони працюють і внаслідок чого відбувається омолодження шкіри. Давайте розглянемо механізми, як косметичні засоби впливають на шкіру з метою її омолодження.
Шкіру потрібно захищати від пошкоджень:
- захист шкіри від УФ-ушкодження - це найпотужніший дієвий спосіб віддалити появу зморшок та найважливіша профілактика старіння шкіри;
- антиоксидантний захист шкіри - також необхідний для профілактики старіння, це спосіб запобігти пошкодженню структурних елементів шкіри: клітин, клітинних мембран, ліпідів шкіри, міжклітинної речовини від оксидативного стресу, від руйнування вільними радикалами.
Профілактика старіння шкіри та захист її від пошкодження негативними факторами навколишнього середовища – це наймогутніші способи довго залишатися без видимих ознак старіння.
Якісне зволоження
Це один з головних способів омолодити шкіру. Зволожена шкіра виглядає насиченою, розпрямляються зморшки, колір обличчя покращується, загальний вигляд стає свіжішим. Зволоження - це не лише естетична процедура, тобто має не лише візуальний ефект. Це одночасно і покращення метаболічних процесів у шкірі, оскільки недостатній обсяг вологи у роговому шарі уповільнює процеси оновлення шкіри.
Відновлення епідермального бар'єра також є частиною омолодження, тому що без правильного функціонування захисного бар'єру шкіра не утримуватиме вологу і порушуватиметься процес відлущування, а це запуск порочного кола.
Вирівнювання кольору шкіри
Якщо є порушення пігментації - це один зі способів візуального омолодження. Пігментні плями на обличчі - часто ознака старіння шкіри. Звичайно, є й інші причини меланодермії (гіперпігментації). Їх необхідно з'ясувати та вибирати тоді тактику боротьби.
Стимуляція шкіри або стимуляція регенерації
Це потужний спосіб подолати негативний вплив на шкіру від фотоушкодження, оксидативного стресу та інших шкідливих факторів, це окремий вид омолодження шкіри. Він ґрунтується на здатності нашої шкіри регенерувати або відновлюватися після пошкоджень. У цій статті ми не будемо розглядати апаратну косметологію, а зупинимось на більш доступному методі – використанні косметичних засобів. Таку функцію можуть відігравати пілінг-процедури.
Як стимулювати оновлення епідермісу та дерми, прискорити поділ клітин шкіри?
Цього можна досягти передавши сигнал безпосередньо в дерму або епідерміс, а кератиноцити вже передадуть за допомогою сигнальних молекул послання про прискорення поділу в дерму. До речовин, здатних на це, можна віднести Ретиноїди, Вітамін С, Пептиди, Гліколева кислота.
Але не варто переоцінювати способи стимуляції фібробластів, вони не є безмежними. Останні наукові дослідження говорять про те, що кількість поділів фібробластів обмежена і старі фібробласти продукують велику кількість прозапальних медіаторів, що підвищує рівень запалення в літній шкірі, знижує здатність до регенерації, загоєння. Зараз накопичилася велика кількість результатів досліджень, які показують, що з віком сильно змінюється якісний склад внутрішньоклітинних структурних елементів фібробластів.
А саме, виявлено реальне зниження синтезу мітохондріальних білків фібробластів дерми, отриманих від людей віком від 40 років, пов'язане зі втратою мітохондріального мембранного потенціалу, зі зниженням процесів клітинного дихання, ефективності окисного фосфорилювання та зниженим синтезом АТФ. Це не остання крапка у дослідженнях, вчені шукають спосіб обійти цей ліміт поділу фібробластів. Але поки що ситуація така. Тому не варто заганяти коня і починати з молодого віку стимулювати шкіру до посиленого оновлення, якщо немає на те очевидних причин.
Спосіб візуального омолодження та запобігання зморшкам
Допоможе розгладжування міміки, часткове розслаблення деяких мімічних м'язів, що призводить до зменшення тиску на колаген у місцях заломів та профілактику глибоких зморшок. Так працюють ін'єкції ботулотоксину, так працюють пептиди міорелаксанти. Вони розслабляють мімічні м'язи, беручи участь в утворенні комплексу SNARE шляхом імітації білка SNAP-25.
Простою мовою, вони блокують передачу нейромедіатора ацетилхоліну від нервових клітин до клітин м'язів, таким чином накопичуючись у шкірі. В цей час пептиди розслаблюють м'язи обличчя і це сприяє розгладжуванню вже сформованих зморшок, плюс мімічні не так активно заламують шкіру.
Джерела:
Місцеве лікування пептидами з реальними антивіковими
результатами:
- https://www.mdpi.com/2079-9284/4/2/16/htm;
- https://www.scielo.br/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1984-82502015000400901.
Вітамін С:
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5579659/table/nutrients-09-00866-t004/?report=objectonly;
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20367669/;
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26366101/.
Ніацинамід:
Зволожуючі, заспокійливі компоненти:
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10571728/;
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28892233/;
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25877441/.
Старіння сполучної тканини та фібробластів: